27. 6. 2019 výměnný pobyt Edertal

V pondělí 3. června 2019 jsme zahájili výměnný pobyt s dětmi z Německa. Většina z nás s nimi už komunikovala nebo je ubytovávala minulý rok. Ráno jsme se sešli u autobusu, ve kterém nás čekala nekonečně dlouhá, 11 hodinová cesta. Když jsme dorazili ke škole, přivítali nás naši noví přátelé. Téměř okamžitě si nás odvezli do rodin. Jelikož už bylo celkem pozdě, čekala nás večeře, po které jsme jim dali dárky, které jsme dovezli. V úterý byla na programu procházka v parku divoké zvěře, kde nás nejvíce zaujala volně pobíhající malá prasátka. Poté následovala přehlídka dravců, které jsme bohužel nerozuměli. Po příjezdu „domů“ nás čekal program v rodinách. Například koupání v bazénu, scházení se s ostatními nebo nějaká procházka. Ve středu jsme jeli do města Kassel, kde jsme navštívili Grimmovo muzeum. Nás holky ale stejně nejvíce zaujal rozchod. No řekněte, jaká holka nerada nakupuje? Ve čtvrtek jsme byli na exkurzi ve firmě Fingerhaus. Tato firma vyrábí domy „na klíč“, které vám dovezou, kam chcete. Odpoledne nás čekala plavba na dračích lodích. Všichni se divili, že se to s námi nepřeklopilo. Školu jsme navštívili v pátek. Nejvíce nás zaujaly jejich židle. Přáli bychom si je i u nás ve škole. Snažili se nás naučit jejich vybíjenou a my zase tu naši. Na závěr dne jsme se účastnili školní slavnosti, kde jsme dokonce měli svůj vlastní český stánek s kolem štěstí. O víkendu nás čekal individuální program v rodinách. Návštěva přehrady Edersee, poutě, bobové dráhy, hradu nebo nějaký jiný program. V sobotu jsme se všichni ještě sešli na společném grilování. V pondělí bylo to nejsmutnější, loučení a odjezd domů. Při loučení nemálo z nás brečelo. Všichni už se těšíme, až přijedou za námi.
Daniela Černohorská a Eliška Pecháčková, 8. ročník

Příspěvek byl publikován v rubrice novinky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.